Sıcak Suyla Salatalık Turşusu Yapımı

0
465

Kaynar suyla yapılan turşu,Sıcak suyla salatalık turşu nasıl yapılır?,Kütür kütür turşu nasıl yapılır?,Kaynar sulu turşu,Salatalık turşusunun sert olması için ne yapılır?,Sıcak suyla lahana turşusu,Kıtır salatalık turşusu nasıl yapılır?.. Bu soruların tüm cevabını bu tarif sayesinde öğreneceksiniz!..

Sıcak Suyla Turşusu Yapimi tarifi
Sıcak Suyla Salatalık Turşusu Yapımı Tarifi

 

Bu hafta sizlerle mükemmel bir turşu tarifi paylaşacağım ben bu tarifte salatayı tercih ettim fakat siz bu tarifi tüm turşu çeşitlerinde (kıyma turşu,doğrama turşu,lahana turşusu v.b) uygulayabilirsiniz!.. Sıcak suyla turşu kurma tekniğini bütün sebzelerde kullanabilirsiniz. Havuç, biber, fasulyede de aynı şekilde denedim.
Bu turşu hakkında en çok sorulan sorulardan biri kaynar su ne zaman ve nasıl koyulacak sorusu;Kavanoza sebzeleri yerleştirdikten sonra üzerine tuz, şeker ve sirke ekleyip, üzerini kaynar halde sıcak suyla dolduruyoruz. Kullandığımız su, kaynayıp soğumuş değil, kaynar halde sıcak su olacak. Merak etmeyin sebzeler yumuşamıyor,tam tersine daha çıtır çıtır oluyor.Kaynar su deyince bazıları endişeleniyor kavanoz patlar mı,elimiz yanar mı diye…merak etmeyin sıcak su sirkeyle birleşince oldukça ılıklaşıyor zaten.
Kavanozu ters çevirip bir kaç saat beklettiğimizde kavanoz vakumlanıyor,bu durum sirkenin asidinden kaynaklanıyor.Bu işlemi sadece cam ve metal kapaklı kavanozlarda uygulayabilirsiniz. Büyük ve plastik kapaklı cam kavanozlar vakumlanmıyor bilginize,ayrıca kendiside kapağıda plastik olan kaplarda da bu tekniği uygulamamanızı tavsiye ederim çünkü plastik şişe veya kaplarda da sıcak su kullanamazsınız.Ayrıca plastik kaplara kurulan turşular hem sağlıksız oluyor hemde turşuda kokuya sebep oluyor. Ben genelde 1 lt lik metal kapaklı cam kavanozları tercih ediyorum.

Turşularınızda mutlaka kaya tuzu kullanmanızı tavsiye ederim. Billur tuz olarak bilinen sofra tuzları, turşunun erimesini sebep olur.Dip Not : Ben bu tarifte 1 kg lık cam kavanoz için 1 su bardağı sirke kullandım salatalık turşunu ekşi sevmeyenler 1 çay bardağı sirke ve 1 çay kaşığı limon tuzu kullanabilir.

Turşuyu iyi muhafaza edemeyenler veya çeşitli sebeplerden dolayı turşunun bozulmasından endişelenenler salisilik asit kullanabilir. Salisilik asit aspirinin ana maddesidir bu yüzden salisilik asit bulamayanlar turşuya aspirin koyabilir ama bu yöntem turşu yapımında sirke kullanmayanlar için geçerlidir,eğer turşunuzu sirke ile kuracaksanız aspirne yada salisilik asite gerek yoktur.

Turşunu limon suyuyla kuranlar Salisilik asit kullanabilir.Salisilik asit zararlı bir madde değildir. Zaten 5 litre için sadece 1 gr. şeklinde kullanılır. Bazı marketlerde ve aktarlarda toz halinde turşu ilacı olarak satılır.Salça, reçel, turşu,konserve gibi uzun süre bekleyen gıdalarda koruyucu olarak kullanılır.Dilerseniz şimdi sıcak su  ile turşu nasıl kurulurmuş  gelin hep beraber tarife bir göz atalım…
Sıcak Suyla Kurulan Salatalık Turşusu Tarifi İçin Malzemeler :(1 kg.lık konserve kavanozu için);

 • 600 gr. turşuluk salatalık
 • 1 su bardağı üzüm sirkesi
 • 2 tepeli tatlı kaşığı kaya tuzu (Billur tuz kullanmayın)
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 2-3 diş sarımsak
 • Aldığı kadar kaynar su

Sıcak Suyla Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

 • Salatalıklar güzelce yıkanır.
 • Salatalıkların sap kısmı derin olmayacak şekilde kesilir.
 • Salatalıklar kavanoza düzgünce yerleştirilir.
 • Aralarına soyulmuş ve ikiye bölünmüş sarımsaklar konur.
 • Ayrı bir kapta sirke, tuz ve şekeri karıştırıp salatalıkların üzerine dökün.
 • Kavanozda boş kalan yeri ağzına kadar kaynar su ile doldurun.
 • Kavanozu ters çevirip 1 saat kadar bekletin,sonra kavanozları düzeltin.
 • Güneş görmeyen bir ortamda 1 hafta 10 gün kadar bekletin.
 • Not : Hava çok sıcaksa, ağzını açtıktan sonra dolapta muhafaza edin.
Afiyet olsun 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz