Şerbetli Katmer Tarifi, Katmer Tatlısı Nasıl Yapılır?

0
506

Herkese merhaba, bu gün sizlere; Şerbetli katmer tarifi, katmer tatlısı nasıl yapılır?, antep katmeri yapılışı, katmer tatlısı hamuru nasıl yapılır?, fıstıklı antep katmeri yapılışını anlatcağım.

Öncelikle şunu açıklamalıyım bir arkadaşımdan Şerbetli katmer tatlısı tarifini duyunca şaşırdım. “Bir yanlışınız olmasın katmer tatlısı şerbetsiz olur” dedim. Yanlışı yok bu böyle oluyor dediler. “Bende bu bizim bildiğimiz Gaziantep yöresine ait katmer tatlısı değil mi?” diye sordum. Arkadaşımda bana “evet Gaziantep tatlısı ama burası Trakya, bilirsin Trakya insanı tatlıyı her şeyde kullanmayı sever, bende önce senin gibi ön yargılı yaklaştım ama yapınca gerçekten beğendim, sanki daha lezzetli oldu” dedi.

Şerbetli Katmer Tarifi, Katmer Tatlısı Nasıl Yapılır Hikayesi : Tatlıdan biraz aldığımda gerçekten güzel bir lezzetin ortaya çıktığına şahit oldum. Şerbetli olmasına rağmen çok hafifti sebebini tarifi alınca anladım. Şerbeti ve şekeri çok az kullanılmıştı, bu yüzden çok hafiti ve lezzetli olmuştu. Biliyorsunuz ben tariflerimde bilindik kalıplardan çıkıp biraz değişiklikler yapıp daha lezzetli hale getirmeyi seven biriyim. Meğer bu konuda yalnız değilmişim benim gibi bilindik tatlarla yetinmeyip tarifleri daha güzel hale getirmeye çalışan birileri varmış, buna çok sevindim.

Tarife gelince; sizde benim gibi ön yargılı, (ön yargılı kelimesi biraz ağır oldu, şüpheci diyelim şuna) şüpheci yaklaşırsanız benim gibi yanılabilirsiniz, mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Kaç Kişilik: 2 kişilik

Şerbetli Katmer Tarifi, Katmer Tatlısı Nasıl Yapılır Malzemeler :

  • 3 adet baklava yufkası
  • 5 yemek kaşığı ezilmiş Antep fıstığı içi (aktarda hazır satılıyor)
  • 3 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 2 tepeleme yemek kaşığı süt kaymağı
  • 2 tatlı kaşığı tereyağı

Şerbeti için;

  • 1 çay bardağı su
  • 1/2 (yarım) bardağı şeker

Şerbetli Katmer Tarifi, Katmer Tatlısı Nasıl Yapılır?

Öncelikle küçük bir kapta suyu ve şekeri karıştırıp ocakta kaynatıp şerbeti hazırlıyoruz.
Bu ölçülerle iki adet tatlı çıktı.

Baklava yufkasını tezgaha serip arasına parça parça süt kaymağı koyuyoruz.

İkinci yufkayı birinci yufkanın üzerine açıp ona da süt kaymağı koyuyoruz.

Üçüncü yufkayı diğerlerinin üzerine açıp süt kaymağı koyup Antep fıstığının yarısını serpiyoruz.

Yufkanın kenarlarını ortada birleştirip tereyağı sürdüğümüz yapışmaz teflon tavada kısık ateşte her iki tarafı kızarana kadar pişiriyoruz.

Soğuyan şerbeti üzerinde gezdiriyoruz. Ardından ortasına bir yemek kaşığı kaymak bırakıp, üstüne Antep fıstıklarının kalanını serpiyoruz.

Şerbetli katmer tarifi, katmer tatlısı nasıl yapılır? bu kadardı, afiyet olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz