Rize Mıhlama Tarifi, Nasıl Yapılır?

2
457

Herkese tekrardan merhaba. Bu gün sizlere Rize mıhlama tarifi nasıl yapılır onu göstereceğim. Mıhlama diğer adıyla muhlama Karadeniz yöresine ait bir yemek çeşididir. Mıhlama, muhlama dendiği gibi bazı yörelerde özellikle Erzurum ve dolaylarında kuymak olarak isimlendirilmiş bir yemektir. Ama yemeğin asıl çıkış noktası Rize’dir, bu yüzden bizde başlığımızı Rize mıhlama tarifi nasıl yapılır? olarak açtık.rize mıhlama tarifi

Hiç polemik yaratmaya gerek yok arkadaşlar şimdi Artvinliler kızacak, yada Trabzonlular mıhlama bizimdir diyecek ama bir çok kaynaktan edindiğim bilgilere göre mıhlama Rize’den çıkmıştır.

KISA KISA : Rize mıhlama tarifi tek kelimeyle nefis bir tarifyumurtalı mıhlama yapanlar da var ama tarifin orjinalinde olmadığı için kullanmıyoruz, mıhlama tarifi arda, mıhlama tarifi 4 kişilik mi mıhlama tarifi 2 kişilik mi diye soracak olursanız 4 kişilik, mıhlama peyniri bim marketlerde satılıyor onuda unutmadan buraya yazayım, diyet mıhlama tarifi dolaşıyor etrafta arkadaşlar mıhlamanın diyeti olmaz olamaz, yapılır ama o tarif mıhlama tarifinden çıkmış başka bir tarife dönüşmüştür, misir unsuz mıhlama olur mu diye sormuş bir arkadaş, mısır unsuz mıhlama olmaz. Aklımda kalanlardan kısa kısa bahsettim. Sizlerin soruları olursa aşağıda “yorum” kısmına sorunuzu sorarsanız cevaplarım. Şimdi dilerseniz tarifimize geçelim.

Rize Mıhlama Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 yemek kaşığı mısır unu
 • 2 su bardağı su
 • 300 gram Trabzon peyniri ( dil peyniri ya da çeçil peyniri de olur )

Mıhlama Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Rize mıhlama tarifi için önce; Tereyağını sahana alıp eritin. Tereyağının yanmasına izin vermeyin.
 • Üzerine mısır ununu ekleyerek karıştırın. Mısır ununu kavurup rengi değişene kadar pişirin. Un kavrulurken tahta kaşık yardımıyla sürekli karıştırın. Aksi takdirde un hemen yanıp kararabilir.
 • Mısır unu kavrulunca üzerine 1 bardak suyu ilave edip iyice karıştırın. Sıcak un, soğuk su ile buluşunca topaklanacaktır. Bu yüzden hızlı hızlı karıştırmaya devam edin. Mıhlamayı yerken ağzınıza hamur topları gelsin istemezsiniz. Bu yüzden iyice karıştıktan sonra kalan suyu da ilave edip pürüzsüz bir kıvama ulaşın.
 • Karışımımız kaynamaya başladığında altını biraz kısın. Kısık ateşte kaynayan karışımın kabarcıklarından üzerine tereyağlar çıkıp tavanın kenarlarında birikmeye başladığında bize artık peynir istediğini gösterir. Trabzon peynirini elinizle tel tel ayırarak tavaya ekleyin.
 • Ara ara karıştırarak mıhlamayı kısık ateşte pişirin.
 • Pişen ve Trabzon peyniri eriyen mıhlamayı ocaktan alarak sıcak servis edin. Sevdiklerinizle paylaşacağınız bu lezzet sizlere afiyet olsun.
 • Mıhlamayı çoğu yerde su yerine süt ile de yaparlar. Siz de tercih ettiğiniz şekilde tarifte oynamalar yapabilirsiniz. Sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz kahvaltı sofralarına çok yakışacak bir lezzet. Deneyince göreceksiniz ki sofranın baş tacı olacaktır.

Rize mıhlama tarifi işte bu kadar basit, yapan herkese afiyet olsun. Bizleri desteklemek için yan taraftaki sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız!.. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıda “yorum” kısmına yazmanız yeterli olacaktır, hemen cevaplanacaktır. Bir diğer tarifimizde buluşmak dileğiyle hoşçakalın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz