Limon Kabuğu Sirkesi Nasıl Yapılır?

0
545

Herkese selamlar, bu gün sizlerle limon kabuğu sirkesi nasıl yapılır onu göstereceğim. Corona virüsün hızla yayıldığı bu günlerde sizlerle ilaç niteliğinde bir tarif paylaşacağım. Corono (COVID-19) virüsten korunmak için ister için, ister gargarasını yapın, isterseniz ev temizliğinde kullanın. Dilerseniz de hepsini birden yapın.limon kabuğu sirkesi nasıl yapılır

Limon Kabuğu Sirkesi İçilir mi? 

Evet limon kabuğu sirkesi içilebilir hiç bir sakıncası yoktur ama çok içmemek gerekir limonun asidik özelliğinden dolayı mide rahatsızlığı olanlar dikkat etmelidir. Çorbalara, yemeklere ve salatalara konulabilir, gargara yapılabilir.

Corona Virüse Karşı Limon Kabuğu Sirkesi Tarifi :

Meyve kabukları çöp değildir, meyve kabukları oldukça değerli vitamin ve mineralleri barındırır. Özellikle portakal kabuğu, limon kabuğu yada mandalina kabuğu hem güzel kokularıyla hem de mikrop öldürücü özellikleri ile temizlik amaçlı sirke yapımı için kullanılabilir. Kışın tükettiğimiz turunçgil kabuklarından ortalama olarak en az 100 litre sirke yapmak mümkündür. Evlerinizi kimyasal temizleyiciler yerine bu sirke ile temizlediğinizde ev ekonomisine muazzam bir katkı sağladığınız gibi kimyasal temizleyicileri kullanmayarak bu tarz temizleyicilerin kanserojen etkilerinden de kurtulmuş olur, ayrıca virüs ve bakterileri de yok etmiş olursunuz..!

Sizlerden gelen sorular ; Limon kabuğu sirkesi içilirmi, limon sirkesi içilir mi, limon kabuğu sirkesi nasıl olur?, evde limon kabuğu sirkesi nasıl yapılır?, meyve kabuğundan sirke nasıl yapılır?, limon sirkesi yapımı ve faydaları, portakal kabuğu sirkesi nerelerde kullanılır?, portakal kabuğu sirkesi içilir mı?

Temizlik amacıyla yapılan sirke ; evdeki kötü kokuları yok etmek, evinize girmeye çalışan böcekleri uzak tutma, meyve ve sebzelerin üzerindeki mikrop ve ilaç artıklarını yok etme, bulaşık sonrası bulaşıkları sirkeli su ile durulayıp kanserojen deterjan artıklarından arındırma, banyo suyuna katarak durulanmak yoluyla saç bakımına ve cilt bakımına katkıda bulunmak, evleri temizlemek, mobilyaları parlatmak gibi daha sayamayacağımız pek çok alanda kullanılırlar. Bazı kullanıcılar özellikle portakal sirkesinin ayak mantarlarına iyi geldiğini söylemektedirler. Tabi vücut için kullanılacak sirkenin su ile seyreltilmesi gerektiğini de söylemeyi unutmayalım. Şimdi dilerseniz limon kabuğu sirkesi nasıl yapılır tarifine geçelim.

Limon Kabuğu Sirkesi Nasıl Yapılır?

  • Tükettiğiniz limonların kabuklarını atmayıp kuru bir yerde bekletirseniz kabuklar kendi kendine küflenmeden kuruyacaktır. Saklama koşullarına bağlı olarak küflenme olmuşsa küflü ve bozulmuş kabuklar kullanılmamalıdır.
  • Biriken bu kabuklar iyice yıkanarak, bir kap içine konulur.
  • Tabi kabında dezenfekte olması önemli bunun için kaynar suya batırıp evdeki sirke ile durulanırsa dezenfekte olacaktır.
  • Kabukların üzerini örtecek kadar su eklenir ve kabın ağzına bir tülbent konur.
  • 10-15 gün sonra oluşan sirke süzülerek bir kaba doldurulur ve içerisine bir miktar turşu tuzu veya kaya tuzu atılır .
  • Işık almayan bir yere kaldırılan sirke yaklaşık 35-40 gün sonra hazır hale gelir.
NOT: Limon sirkesinin kullanım amacı için yukarıda yazılanları okumayı unutmayınız!..
Evet limon kabuğu sirkesi nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Bizleri desteklemek için yan taraftaki sosyal medya hesaplarımızı (instagramyoutubefacebooktiwitter) takip etmeyi unutmayınız!.. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıda “yorum” kısmına yazmanız yeterli olacaktır, hemen cevaplanacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Ev Yapımı Limonata Tarifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz