KIŞLIK ÇİLEK SOS NASIL YAPILIR?

1
408

Kışlık Çilek Sos Yapılışı, Çilek Sos Nasıl Yapılır? Evde Çilek Sos Yapımı, Kolay Çilek Sosu Tarifi ve diğer nefis tarifler Şeften Yemek Tariflerinde…

kışlık çilek sos nasılyapılır
Evde Çilek Sos Nasıl Yapılır?
kışlık çilek sos nasılyapılır
Evde Çilek Sos Nasıl Yapılır?

  
  Hazırlaması çok kolay çilek sos tarifimiz sizlerle… Marmelat değil mi bu derseniz, marmelat gibi bol şekerli değil ve kısa süre pişiyor.. Bu sebeple çilek kokusu hiç kaybolmazken, saklarken dayanma süresi kısalıyor 🙁 ama lezzet mükemmel ve doğal olduğu için yapmaya, yemeye, saklamaya değer. Lütfen içinde binbir koruyucu ve renklendirici madde olan hazır gıdalar kullanmayın! Tarifte nişasta yok, kıvamı bence gayet iyi.. Dilerseniz tarifte küçük oynamalar yapabilirsiniz, çilekleri kendi sevdiğiniz şekilde çok veya daha az rondoda çekebilirsiniz. Her türlü tatlı, waffle, dondurma, pankek, pasta ile çok iyi uyum sağlayacak nefis çilek sos tarifimize geçelim;

Çilek Sosu İçin Malzemeler:

  • 200 gram çilek
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 50 gram tereyağ

Kış İçin Çilek Sos Nasıl Yapılır? 

  • Çilekleri arzu ettiğiniz miktar şeker ile beraber rondo da çekin ve devamında ağza gelecek gibi olan çilekleri tencereye koyun.
  • Baktınız çilek kaynadı pıt pıt atmaya başladı bir 5 dakika kadar kaynatın ve akabinde sıcak sıcak kaynar kaynar küçük kavanozlara doldurun.
  • Kavanozların ağızlarını sıkıca kapatın tezgaha kağıt havlu yayın şişeleri baş aşağı gelecek şekilde kağıt havluya ters çevirin 5 dakika bu şekil de beklesinler.
  • Şişeleri düz çevirin bakın kağıt havluya sızan bir şey olmuş mu? Şişeleri düz konumda bir 5 dakika bekletin 5 dakika sonun da bir kağıt peçete alın şişelerin ağızlarını ve şişelerin yanlarını kontrol edin bakın akan sızan yerleri var mı?
  • Akan sızan yoksa şişeleri yine kağıt havlu üstüne baş aşağı çevirin ve bu şekil de 1 gün soğutun. 
  • Soğuyunca düz çevirin ve dolaba kaldırın.
Çileği 3-4 kaşık şekerle beraber çekip, derin dondurucuya koyabilirsiniz. Kışın çıkarıp aynı şekilde sos hazırlayınca nefis oluyor..
Afiyet olsun… =)

1 Yorum

  1. Bizim oğlan kipaya gittiğimizde illaki dondurma ister dondurmaların üstünede bu çeşitli soslardan koyuyorlar kivili,böğürtlenli,çilekli falan ama bizim oğlan en çok çilekliye bayılıyor,bundan sonra sade dondurma alıp evde kendimde hazırlayabilirim çok sağolun çok güzel tarifler ve bilgiler paylaşıyorsunuz:))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz