İşkembe En Kolay Nasıl Temizlenir?

0
599

Herkese selamlar, İşkembe en kolay nasıl temizlenir? konumuzla karşınızdayım. Kostikle işkembe temizleme, işkembe nasıl temizlenir ve pişirilir?, buharlı işkembe temizleme, sertleşen işkembe nasıl temizlenir?, işkembe nasıl temizlenir kireç?, işkembe sirke ile temizlenir mi… sorularını cevaplayacağım.

Özellikle kurban kestirdikten sonra kurbanlık hayanın işkembesini ziyan etmek istemeyenler, temizlemesi zahmetsiz ve hijyenik bir işkembe için yazdıklarımı dikkatlice okumalarını ve uygulamalarını tavsiye ederim!..İşkembe en kolay nasıl temizlenir?

İşkembe En Kolay Nasıl Temizlenir?

İşkembenin temizlenmesi zahmetli bir iş olarak bilinir oysa işi bilen için işkembeyi temizlemek bırakın zahmeti zevkli bir iş haline dönüşebilir. Genelde işkembe temizlenmiş halde kasaplardan satın alınır ama sizde benim gibi kasaptan alınan işkembenin temizliği konusunda içiniz rahat etmeyenlerdenseniz ” işkembe en kolay nasıl temizlenir “ bunun metodunu paylaşacağım sizlerle…

Not: Herkesin yaptığı hatalardan biri işkembeyi direkt sıcak suya atmaktır. İşkembe direkt olarak sıcak suya atılmaz, sıcak suya atıldığı vakit üstteki tabaka siyahlaşır, yapışkan bir şekilde sertleşir. İşkembe temizliğinde asla kostik ve kireç kullanmayınız,kostik kanserojen bir üründür, sağlığa zararlıdır. Marketlerde satılan paketlemiş işkembenin çoğu kostik yöntemlerle temizlenmiştir, alırken mutlaka buna dikkat ediniz!..

İşkembe En Kolay Nasıl Temizlenir Malzemeler :

– 1 adet bulaşık eldiveni yada ameliyat eldiveni
– 1 adet poşet(veya işkembe sahibi hayvanın derisi)
– 1 corba kasigi karbonat
– 5 litre su
– 1 adet koyunun veya buyuk bas hayvan işkembesi

Kolay İşkembe Temizlemenin Tarifi :

– İşkembenizin için hiç boşalmadan hayvanın derisi ile yada büyüçe bir naylon poşet yardımıyla iyice sarıyoruz.
– Sardığımız işkembeyi kedi, köpek vb. hayvanların çalıp taşıamayacağı bir yede 1 gün süreyle bekletiyoruz
– Daha sonra içni açıp midesinindekileri boşalttıktan sonra,hiç bir alet yardımı olmadan elimize giyececeğimiz bulaşık eldiveni yada ameliyat eldiveni (ameliyat eldeveniyle daha rahat oluyor) ile zarıyla beraber pisliklerini rahatlıkla soyuyorsunuz.
– Ardından büyükçe bir kazan veya tecereye 5lt su ilave edip(sizin işkembeniz büyükse siz daha fazla su ilave edebilirsiniz) 1 çorba kaşığı karbonatı içine atıyorsunuz su iyice kayadıkan sonra işkmebeyi 10 sn. kadar suyun içinde gezdiriyoruz(sıcak suda fazla bırakayın işkembe sertleşir.)
– Daha sonra işkembemizi soğuk suda iyice temizlendiğinden emin olana  kadar yıkıyoruz.

İşkembe kokusu nasıl giderilir; İşkembeyi çorbalık yada başka şekilde kullanırken işkembe kokusunun olmaması için kapağı kapalı tencerede ağır ateşte pişirin,ilk kaynama suyunu dökün,üzerine su koyarak pişirmeye devem edin,işkembenin pişen suyunun üzerindeki köpüğü alıp atın.

İşkembe Çorbası Tarifim İçin İŞKEMBE ÇORBASI NASIL YAPILIR?  bakabilirsiniz!..

İşkembe en kolay nasıl temizlenir tarifimiz bu kadardı, sizlere şimdiden kolay gelsin, afiyet olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz