İncir Reçeli Tarifi-Resimli

0
434

Kuru incir reçeli tarifi,Ham incir reçeli tarifi,Oktay usta incir reçeli tarifi,Taze incir reçeli tarifi,Olgun incir reçeli tarifi oktay usta,Olgun incir reçeli tarifi,Taze incir reçeli,İncir reçeli tarifi kireçli…

İncir Reçeli Tarifi Resimli
İncir Reçeli Tarifi
İncir reçeli yapmanın tam zamanı,ister yeşil incirden yani taze incirden,ister olgun incirden reçel yapmak isteyenler için tam mevsimi,tam zamanı…bu dönemde ağacın üstünde yeşilini de,olgununu da toplamak mümkün,ben size bu tarifimde ister olgun incirden,ister ham incirden yapabileceğiniz ikisi içinde uygun bir incir reçeli tarifi paylaşacağım…
Şayet ki incir reçelini kireçli yapmak istiyorsanız yani reçelin içindeki incirler kıtır kıtır olsun istiyorsanız ” Kabak Reçeli Nasıl Yapılır? ” tarifimden kireç kaymağı nasıl yapılır öğrenip verdiğim bu tarife dahil edebilir ve kireçli incir reçeli yapabilirsiniz!..
Şimdiden kolay gelsin afiyet şifa olsun.
Kolay İncir Reçeli İçin Malzemeler :

  • 50 adet İncir
  • 1 kg Toz Şeker
  • 1 adet Limon Suyu
  • 3,5 Su Bardağı Su

Kolay İncir Reçelinin Yapılışı :

İncir Reçeli Tarifi Resimli
İncir Reçeli Tarifi

– Geniş bir tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri ilave edip, ocağa alıyoruz. Kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta incirlerin kabuklarını ince olmayacak şekilde soyuyoruz.

– İncirlerin kabuklarını çok ince soyarsak, acısı kalacaktır. Kabuklarını soyduğumuz incirleri bir tencereye alıyoruz. Üzerini geçeçek kadar su koyup, bir müddet haşlıyoruz. Haşladığımız incirleri süzgece alıyoruz. Suyunu süzdürüp, üzerilerine havlu peçete kapatıyoruz.

– Hafiften bastırarak incirleri kuruluyoruz. Ocakta kaynayıp, kıvamın alan şerbetin üzerine incirleri ilave ediyoruz. Kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz.İncir reçelinin kıvamı koyulaşıp, bal gibi kıvam aldıktan sonra üzerine 1 limonun suyunu sıkıp, ialve ediyoruz.

– 2 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Reçelin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra kavanozlara dolduruyoruz. Reçelin kapağını soğumadan kapatmıyoruz. Hazırladığımız reçelleri güneş görmeyen bir odada saklıyoruz.

Burada önemli bir nokta yani püf noktalarımızdan biri; reçelin küflenmemesi için, kavanozun kapağına uygun yağlı kağıt kesiyoruz. Zeytinyağı sürüyoruz. Reçel iyice soğuduktan sonra önce yağlı kağıdı kavanozun ağzına kapatıyoruz. Ardından da kavanozun kapağını kapatıyoruz.


İlgili Aramalar:İncir Reçeli,incir,reçel,incir reçeli nasıl yapılır,incir reçeli tarifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz