ÇAY NASIL DEMLENİR? (Resimli Anlatım)

4
370

Çay Nasıl Demlenir Resimli,Çay Nasıl Yapılır?,Çay Nasıl Demlenir Oktay Usta,Lezzetli Çay Nasıl Demlenir,Çay Demleme…

cay nasil demlenir resimli

Türklerin en sevdiği içeceği sayabileceğimiz bir içecektir, çay. Bundan dolayı çay dendi mi akan sular durur… Nedenine gelince; sabah uyandığınızda kahvaltıdan önce, kahvaltıyla ile, kahvaltıdan sonra çay içilir.İşe gittiğinizde önce çay içmek istersiniz ve yavaş yavaş öğlene kadar belirli aralıklarla çay içeriz ve öğle yemeği vakti gelir. Yemeğinizi yer üzerine yine çay içersiniz.Hanımların 5 çayından bahsetmiyorum bile 🙂

Çay akşam ve soğuk kış gecelerinin de vazgeçilmezidir…Evde çay demlenir, abur cuburlar hazır edilir. Çay gelene kadar abur cubura dokunulmaz çünkü her şey çayla güzeldir.Durum bu kadar ciddiyken, çay içmek bizler için bu kadar önemliyken,bizi sallama çaylar kesmezken ne yapmamız gerek?..Tabi ki güzel çay nasıl demlenir öğrenmek gerek…İşte güzel bir çay nasıl demlenir,güzel bir çay demlemenin püf noktaları nedir,bugün sizlerle bunu paylaşacağım

Çay Demlemek İçin Malzemeler:

 • Çaydanlık,
 • Su,
 • Siyah çay,
 • Şeker.
 
Tavşan Kanı Çay Nasıl Yapılır:
 • Çaydanlığın tertemiz olduğuna emin olun.İçinde kireç olan çaydanlıkta çok iyi bir çay demlemeniz mümkün olmayacaktır. Çay demlemek için Çeşme suyu tercih edilmez içme suyu kullanmamız daha lezzetli bir çay demlememizi sağlar. Çaydanlığın altını 2/3 oranında içme suyuyla dolduruyoruz ve ocağa yerleştiriyoruz.
 • Su kaynadığında çaydanlığın üstüne eğer karışım çay koyuyorsak (seylan çayı ve yerli çay) yaklaşık 7-8 tatlı kaşığı çay ekliyoruz. Eğer yalnızca seylan yani kaçak çay denilen çaydan kullanacaksak 5 çay kaşığı yeterli olacaktır. Yalnızca yerli yani bildiğimiz halis mulis mis gibi Türk çayı kullanacaksak da yaklaşık 10 tatlı kaşığı çay koyuyoruz.
 • Burda küçük bir püf noktası var; 1 tatlı kaşığı şekeri çaydanlığın üstüne ekliyoruz. Karıştırmadan bırakacağımız şeker çayın acılığını almamıza yardımcı olacaktır.
 • Kaynayan ve kaynadıktan sonra en az 2 dakika boyunca kaynamada bırakılan suyu çaydanlığın üstüne 1 parmak kalacak şekilde boşaltıyoruz ve çaydanlığın altını tekrar içme suyuyla dolduruyoruz. Şimdiye kadar kaynama hızıyla ilgilenmediğimiz suyun kaynama hızına dikkat etmemiz gerekiyor. Orta ateşte su kaynayana kadar çayı ocakta tutuyoruz. Su kaynadıktan sonra çay servise hazır diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çayın demlenme ve güzelleşme evresi burada başlıyor. Altını kıstığımız ocakta ki çayı yavaş yavaş demlenmeye bırakıyoruz.

Çayın Demlendiğini Nasıl Anlarız?

 • Altı kaynayıp kısık ateşte demlenmeye bıraktığımız çayın kaynadığını en iyi anlayabileceğimiz yöntem aradan yaklaşık 5-6 dakika geçtikten sonra çaydanlığın üst kapağını kaldırıp çayın çöküp çökmediğine bakmak. Eğer yüzeyde yüzen çaylar varsa henüz hazır değildir.
 • Çayın tamamen demlenmiş olduğunu çayın yüzeyinde gezen çay yapraklarını görmediğimizde anlamış oluruz. Çünkü çay tamamen suyunu çekmiş ve dibe çökmüştür.
 • Genelde çay kaynayıp demlendikten sonra çaydanlığı ocaktan almak gibi bir yanlış yapılır. Çaydanlığın üstündeki çay yoğun ve seyretilmesi gereken bir içecek olduğu ve su ne kadar kaynarsa o kadar berrak bir çay ortaya çıkacağı için kaynatılmaya devam edilir. Bu sırada ocak daima en kısık ayarda yanmalıdır.
 

Çay Nasıl Servis Edilir, Tavşan Kanı Çay Nasıl Yapılır?

 • Çayı servis ederken önce çaydanlığın üstünden ajda bardak da denilen ince belli bardağa 1/3 oranında çay dökülür. Bardağın yaklaşık 1,5 parmaklık bir kısmı çayla doldurulmuş olur.Dudak payını bırakmayı unutmayınız!…
 •  Eğer çayı daha yoğun seviyorsak demli olarak hazırlayabiliriz. Bu da yaklaşık 2, 2.5 parmaklık bir orana tekabül eder. Ardından çaydanlığın üzerine çaydanlığın altından su eklenir.
 • Tavşan kanı olarak bildiğimiz ve duyduğumuz çay ise renginin kırmızıya çaldığı çaydır. Yani iyi demlenmiş bir çaydır. İyi demlenmiş bir çay da açık değil tavşan kanı gibi içilir.
 • Tavşan Kanı Türk çayımız hazır. İsteyen şekerli, isteyen şekersiz içer.
Afiyet Olsun 🙂

4 YORUMLAR

 1. dediklerinizi harfiyen uyguladım ve sabah kahvaltısında eşim çayın markasını mı değiştirdin çay harika olmuş dedi 😉 başka bir şey yazmama gerek yok sanırım 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz