Limon Kabuğu Sirkesi Tarifi :

Meyve kabukları çöp değildir, meyve kabukları oldukça değerli vitamin ve mineralleri barındırır. Özellikle portakal kabuğu, limon kabuğu yada mandalina kabuğu hem güzel kokularıyla hem de mikrop öldürücü özellikleri ile temizlik amaçlı sirke yapımı için kullanılabilir.Kışın tükettiğimiz turunçgil kabuklarından ortalama olarak en az 100 litre sirke yapmak mümkündür. Evlerinizi kimyasal temizleyiciler yerine bu sirke ile temizlediğinizde ev ekonomisine muazzam bir katkı sağladığınız gibi kimyasal temizleyicileri kullanmayarak bu tarz temizleyicilerin kanserojen etkilerinden de kurtulmuş oluyorsunuz!


Temizlik amacıyla yapılan sirke; evdeki kötü kokuları yok etmek,evinize girmeye çalışan böcekleri uzak tutma, meyve ve sebzelerin üzerindeki mikrop ve ilaç artıklarını yok etme, bulaşık sonrası bulaşıkları sirkeli su ile durulayıp kanserojen deterjan artıklarından arındırma, banyo suyuna katarak durulanmak yoluyla saç bakımına ve cilt bakımına katkıda bulunmak, evleri temizlemek, mobilyaları parlatmak gibi daha sayamayacağımız pek çok alanda kullanılırlar. Bazı kullanıcılar özellikle portakal sirkesinin ayak mantarlarına iyi geldiğini söylemektedirler. Tabi vücut için kullanılacak sirkenin su ile seyreltilmesi gerektiğini de söylemeyi unutmayalım.

Limon Kabuğu Sirkesi Nasil Yapilir
Limon Kabuğu Sirkesi Tarifi
Limon Kabuğu Sirkesi Nasıl Yapılır?

  • Tükettiğiniz limonların kabuklarını atmayıp kuru bir yerde bekletirseniz kabuklar kendi kendine küflenmeden kuruyacaktır.Saklama koşullarına bağlı olarak küflenme olmuşsa küflü ve bozulmuş kabuklar kullanılmamalıdır.
  • Biriken bu kabuklar iyice yıkanarak, bir kap içine konulur. 
  • Tabi kabında dezenfekte olması önemli bunun için kaynar suya batırıp evdeki sirke ile durulanırsa dezenfekte olacaktır. 
  • Kabukların üzerini örtecek kadar su eklenir ve kabın ağzına bir tülbent konur. 
  • 10-15 gün sonra oluşan sirke süzülerek bir kaba doldurulur ve içerisine bir miktar turşu tuzu veya kaya tuzu atılır . 
  • Işık almayan bir yere kaldırılan sirke yaklaşık 35-40 gün sonra hazır hale gelir. 
NOT: Limon sirkesinin kullanım amacı için yukarıda yazılanları okumayı unutmayınız!..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz