1 DİLİM BAKLAVADA KAÇ KALORİ VARDIR?

0
386

1 Dilim Baklava Kaç Kalori?,1 Dilim Baklava Kalori Değeri,1 Dilim Cevizli Baklava Kaç Kalori?,1 Dilim Fıstıklı Baklava Kaç Kalori?..

1 Dilim Baklava Kalori Değeri

Baklava, içerisinde yüksek oranda yağ, şeker, un olduğundan kalorisi yüksek bir tatlıdır. Kilo kontrolü yapanlar ve şeker hastaları sık tüketmemelidir. Baklavanın kullanılan malzemeye göre kalori miktarı değişir. Yaklaşık olarak 90 gr. 1 dilim fıstıklı baklava 296,2 kaloridir.

Baklavanın besin değeri:

  • 100 gr. baklava, 46 gr. karbonhidrat içerir.
  • 100 gr. baklava, 3 gr. protein içerir.
  • 100 gr. baklava, 14 gr. yağ içerir.

Baklava kilo yapar mı?

Formunu korumak isteyenlerin uzak durmaları germektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, şeker bayramında ikram edilen tatlılar kilo alımını etkilemektedir. Kilolu olan kişilerin aldığı her kilonun kendilerinin sağlığına zararlı olacağı belirtilmiştir. Kansere yakalanma riskini arttırmada önemli etkenlerden birisi de fazla kilolardır. Tüketilen tatlıların kiloya dönüşmesini önlemenin iyi olacağını ve özel günlerde, bayramda bu tür ürünlere meyil edilmemeli imkan oldukça az tüketmeleri konusunda uzmanlar uyarmaktadır.

Faydaları ve zararları?

Vücuda tek faydasının enerji vermesidir. Normalde uzmanların yaptığı bir çok açıklamalara göre, baklavanın insan vücudu herhangi bir yararı yoktur. Kan şekerinin artmasına ve ani düşüşlere neden olur. Bu da ruhsal dengesizliklere, baş ağrısına, tatlı ve acıkma krizlerine yol açabilir. 

Diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskini artmaktadır. Bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabilir. İnsanlar üzerinde kan ve şeker araştırması yapanlara az rastlanılırsa da gerçekleştirilen deneyler şekerin bağışıklık sistemine baskıladığını göstermektedir. Fazla tatlı yemek insan vücudunun erken yaşlanmasına neden olmaktadır. 
Anti- aging çabalarına rağmen şeker içeren ürünlerin tüketilmesi insan bedenine tahribatı görmezden gelmeyecek kadar önem arz etmektedir. Kan şekerindeki meydana gelen yükselişten dolayı insülin seviyelerinin artmasına bağlı olarak da yaşlanmayı hızlandırıyor.

2 dilim baklava en az 500 kaloridir,bu yüzden tatlı tüketenlerin muhakkak spor yapması gerekiyor.2 dilim baklava kişilerin 1 saate yakın tempolu yürüyüş yapması demektir. 2 saatlik ev işi bir tek baklava yapıyor. 6-8 baklavayı hesap edersek bunun telafisi yoktur.Tükettiğiniz her bir porsiyon baklava için 500 kalori aldığımızı düşünürsek bunu eritmek için de 1.5 saat hızlı tempolu yürüyüş, 1.5 saat hızlı yüzmek, 1 saat tempolu bisiklet çevirmek, 1 saat futbol oynamak, 2 saat tempolu ev temizliği, iyi bir tenis oyuncusuysanız 45 dakika tenis oynamanız gerekiyor.

Baklava 3 yasak olarak adlandırılan, beyaz un, şeker ve yağı içinde barındırıyor ve hepsi bomba etkisi yaratabiliyor. En azından kuru baklava tercih edilmesi gerekiyor. Kilosu olan her kişi hasta olma potansiyeli vardır, her aldığı kilo sağlığına zararlıdır. Kanserin bile sebeplerinden biri kilodur. Bu yüzden baklava yerken bir kere değil üç kere düşünmek gerekiyor!..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz